Последнее обновление сайта проведено 29. 06. 2022 года

Вучымся роднай мове

На вялікі жаль, мы – беларусы – вельмі рэдка гаворым на роднай мове. Для таго, каб выправіць гэты кур’ёз, у дзяржаўнай установе адукацыі “Сярэдняя школа № 28 г. Магілёва” было прынята рашэнне: кожны чацвер і вучні, і настаўнікі будуць старацца размаўляць на беларускай мове.

Зразумела, што часам гэта складана, а часам і словы падбіраць і ўспамінаць прыходзіцца. Але, як у любой добрай справе, і тут знайшліся памочнікі – настаўнікі беларускай мовы, якія ўстанавілі своеасаблівае дзяжурства па чацвяргах. І цяпер кожны чацвер будзе прысвечаны якой-небудзь тэме. Так, першым “дзяжурным па роднай мове” стала Алена Вадзімаўна Асадчая. З яе лёгкай рукі 8 верасня 2016 г. усіх , хто прыйшоў ва ўстанову адукацыі, сустракалі дзяўчаты, апранутыя ў нацыянальныя касцюмы, і ўручалі лістоўкі-памяткі, дзе былі напісаны розныя формы прывітанняў. Пачатак раніцы выдаўся напружаным, а затым усё пайшло як па маслу! Па ўсёй школе гучалі словы: “Дзень добры!”, “Добры дзень вам у хату!”, “Шчыра вітаю!”.

Побач з рамонкам “Вітаемся па-беларуску” пастаянна тоўпіліся вучні, а часам і настаўнікі звярталіся за дапамогай да юных кансультантаў роднай мовы.

Вось так весела і з карысцю прайшоў першы ў 2016/2017 навучальным годзе беларускамоўны чацвер у сярэдняй школе № 28 г. Магілёва.

БЕЛОРУССКО-РОССИЙСКИЙ УНИВЕРСИТЕТ
Белорусская государственная орденов Октябрьской Революции и Трудового Красного Знамени сельскохозяйственная академия
Учреждение образования «Могилёвский государственный машиностроительный профессионально-технический колледж»
Государственное учреждение образования «Могилевский городской центр коррекционно-развивающего обучения и реабилитации»