Последнее обновление сайта проведено 26. 09. 2020 года

Інфармацыйная гадзіна «У вытоках беларускага пісьменства» (Да Дня беларускага пісьменства – 06.09.2020г.)

Ільняная і жытневая
Баравая ў казачнай красе.
Старажытная.Ты самая славянская
Светлая,як травы ў расе.
Выразная,вольная,пявучая.
Мова беларуская мая!

5 верасня 2020г. ў бібліятэцы дзяржаўнай ўстановы адукацыі “Сярэдняй школы № 28 г. Магілева“ прайшла инфармацыйная гадзіна пад назвай “У вытоках беларускага письменства”, прысвечаная Дню беларускага пісьменства.

Традыцыйна, у Рэспубліцы Беларусь ,штогод, у першую нядзелю верасня, адзначаецца Дзень беларускага пісьменства.

Штогод свята ладзіцца ў новых гарадах з багатай гістарычнай спадчынай,
даўніх цэнтрах асветы, культуры, навукі і кнігадрукавання. Упершыню,у 1994 годзе, святочныя мерапрыемствы адбыліся ў старажытным горадзе Полацку. Потым сталіцамі свята сталі такія гістарычна значныя культурныя цэнтры краіны, як Тураў, Нясвіж, Шклоў,Быхаў, Орша, Пінск і іншыя.

Вучні даведаліся, што ў 2020 годзе свята адбываецца ў Бялынічах Магілёўскай вобласці, з 2 па 6 верасня і азнаеміліся з выставай беларускіх майстроў-класікаў. Праграмма свята: — Фестываль кнігі і прэсы

— Фестываль “Магутны Божа”
— “ Мой сябар – кніга”
— “Лёс зямлі маёй праз слова”
— “ Дакрануцца да духоунасці”
— “Беларусь.Асобы.”
— “ Старонцы роднай пакланюсяў” і іншыя.

Мы з вамі жывём у Беларусі. Беларусь – наша Айчына. Тут мы вучымся,
тут мы будзем працаваць.Тут жывуць нашы бацькі.Кожны чалавек павінен ведаць сваю мову. Чаму мы размауляем на роднай мове? Таму , што мы любім Беларусь і паважаем сваіх продкаў.

“Родная мова, гэта тое,што адрознівае нас ад іншых народаў, гэта наша спадчына і карані народа”. Беларускую мову лічаць адной із прыгажэйшай ў Еўропе. На старажытнабеларускай мове надрукавана першая кніга беларускага асветніка-першадрукара Францыска Скарыны – “Псалтыр”(1517 год).

“…Нібы маці, трэба берагчы працаўніцу нашу мову, бо яна – жыцця зачын і пачатак песні новай…”(Янка Сіпакоў).

Лариса Петровна Филимонова, библиотекарь
«Средняя школа № 28 г. Могилёва»