Последнее обновление сайта проведено 07. 04. 2020 года

БЕЛАРУСКАМОЎНЫ ЧАЦВЕР. ЗОРНАЕ ПРЫЗНАННЕ

У сакавiку чарговы беларускамоўны чацвер быў праведзены настаўнікамі матэматыкі, інфарматыкі, фізікі і астраноміі.

«БЕЛАРУСКАМОЎНЫ ЧАЦВЕР» — гэта яшчэ адна нагода дакрануцца да вытокаў беларускай культуры і прызнацца ў любові да свайго роднага краю, да сваёй зямлі, да прыроды, да Радзімы і да ўсяго, што нам дорага. Вучням старэйшых класаў было прапанавана зрабiць такое лiтаратурна-мастацкае прызнанне, i яны не прамiнулi такую магчымасць.

Свае добрыя словы яны выказалі ў сацыяльных сетках. Абавязковай умовай было тое, каб гэтыя прызнанні былі на беларускай мове і насілі астранамічны характар, бо публікацыі размяшчаліся ў групе «Астранамічная пляцоўка ў Магілёве». Усе жадаючыя маглі не толькі ўбачыць гэтыя публікацыі, але і прыняцьудзел у інтэрнэт-галасаванні. Выкарыстоўваючы QR-код, які вядзе на старонку ў сацыяльных сетках, кожны жадаючы мог на працягу дня аддаць свой голас за найбольш упадабанае прызнанне.

Для навучэнцаў 7-8 класаў была праведзена квэст-гульня «Перакладчык-матэматык». Вучні на перапынках сканавалі QR-коды, з дапамогай якіх знаходзілі выявы прадметаў, перакладалі назвы гэтых прадметаў на беларускую мову і далей па першых літарах у гэтых словах складалі матэматычныя тэрміны на беларускай мове. Гэтая гульня атрымалася цікавай, захапляльнай і пазнавальнай.

Традыцыйна да гэтага дня школьнікамі былі падрыхтаваны прэзентацыі пра славутасці Беларусі, прапрыроду роднага краю, аб знакамітых беларусах. Навучэнцы 6 класаўзапісалі відэа-фрагменты, на якіх яны прачыталі вершы беларускіх паэтаў. Усе гэтыя прэзентацыі дэманстраваліся ў фае 3 паверха на школьных перапынках.

А ў завяршэнні дня пасля ўрокаў навучэнцы 5-6 класаў прынялі ўдзел у гульні-віктарыне «Літары-словы». І хоць перамогу ў гэтай віктарыне атрымалі шасцікласнікі, навучэнцы 5-х класаў таксама паказалі выдатнае веданне беларускай мовы.

Такім чынам, дзякуючы выкарыстанню інфармацыйна-камунікатыўных тэхналогій, чарговае свята роднага слова, народных традыцый і асветы ў нашай школе атрымалася яркім, прывабным і сучасным.

БЕЛАРУСКАМОЎНЫ ЧАЦВЕР. ЗОРНАЕ  ПРЫЗНАННЕ